Herbata

Gatunki herbaty.

herbata

Nie każdy zdaje sobie sprawę ze skali ekspansji herbaty na świecie. Nie licząc wody, jest ona najczęściej pitym napojem na świecie. Co takiego jest w herbacie? Dla każdego konsumenta jest to coś innego, jedni piją dla smaku, inni dla zdrowia, jeszcze inni aby schudnąć . Pragnę w tym artykule przedstawić wam podstawowe rodzaje herbaty, abyście mogli zabłysnąć w rozmowie ze znajomymi.

Mimo, że istnieje wiele rodzajów herbaty, które diametralnie różnią się smakiem i wyglądem, to każda pochodzi z tego samego gatunku rośliny o nazwie botanicznej camellia sinensis. Na końcowy wygląd oraz smak herbaty ma wpływ wiele czynników, te niezależne od człowieka to region w jakim znajduje się plantacja, a więc wysokość nad poziomem morza, nasłonecznienie, gleba i wilgotność powietrza. Po zebraniu liści przychodzi czas na ich przetworzenie i tutaj określa się jaka herbata powstanie ze zbiorów.

    Wyróżniamy 5 rodzajów herbaty:
  • herbata czarna
  • herbata zielona
  • herbata biała
  • herbata Oolong
  • herbata czerwona

Herbaty białe i zielone nie są podczas produkcji poddawane procesom fermentacji, są one uważane przez koneserów za najszlachetniejsze. Oolong oraz herbaty czerwone są fermentowane, krótko, proces ten jest przerwany. No i herbata czarna, to ta, którą znamy z torebek. Jest ona poddana całkowitej fermentacji co nadaje jej smak jaki dobrze znamy oraz charakterystyczny ciemny kolor.

Można długo pisać o herbacie, ale czy nie lepiej po prostu zaparzyć ją i napić się w spokoju?

Herbata a ciąża

Picie herbaty w ciąży - czy jest wskazane? Zastanawiałaś się jaką herbatę pić w ciąży? doktor.waw.pl
W pierwszej kolejności najlepiej pić herbaty ziołowe takie jak herbata ibirowa łagodzi poranne mdłości zaś, herbata z mniszka lekarskiego dobra jest do picia gdy zbliżaja się czas porodu.
Czego warto unikać? Głównie ziół takich jak aloes, lubczyk ogrodowy, mięta polna, krwawnik pospolity czy bylica zwyczajna.